Navštivte také  >

Co o nás napsali zákazníci na Heureka.cz


Pety

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

"doporučuji"

+420 558 431 528

Po - Pá 8:00 - 17:00

Kdy vyměnit tlumič pérování

Jak poznat opotřebovaný tlumič pérování

starý tlumič pérování

Nejjistější způsob, jak zjistit, zda jsou tlumiče již opotřebované a potřebují výměnu, je nechat si je změřit na speciálním zařízení. Toto měření může provést za poplatek například vybavená stanice STK nebo některé vybavené servisy.

Životnost tlumičů

U některých tlumičů je deklarováno například 100 000 Km nájezdu. Nicméně životnost tlumiče závisí i na způsobu jízdy a jízdních podmínkách (např. kvalitě vozovek). Někdy stačí jeden pořádný výmol a způsobí odepsání i nového tlumiče. Doporučuje se již po 60 000 Km přemýšlet o výměně, případně tlumiče zkontrolovat či nechat přeměřit.

Pozná laik opotřebovaný tlumič pérování?

Jak už jsme si řekli, nejjistější je přeměření charakteristiky funkce tlumičů. Přesto existují indicie, jak poznat, že tlumič již nepracuje jak má.

Vizuální kontrola

Některé zcela zřejmé vady lze vidět pouhým okem. Tyto projevy si žádájí okamžitou výměnu tlumiče pérování
  • tlumič nesmí být prasklý, tzn. nesmí z něj vytékat pracovní kapalina
  • pístnice nesmí být zkorodována
  • pístnice nesmí být ohnutá

Pokud zjistíte, že je například prasklá ochranná manžeta či prachovka u relativně nového tlumiče, doporučujeme je vyměnit, aby se životnost tlumiče zachovala. U staršího tlumiče je vyměňte spolu s výměnou tlumiče. Napovídat opotřebení tlumiče mohou také například ojeté plošky na obvodu pneumatiky či pilovité poškození dezénu pneumatiky.

Indicie zřetelné z chování vozu na silnici

Také z chování vozu lze vyčíst opotřebování tlumiče. Pokud se vám stane, že při ostřejším průjezdu zatáčkou vozidlo "odskáče" mimo předpokládanou stopu, lze předpokládat, že tlumič již svou funkci neplní. Také pokud máte v autě pocit, že jedete v houpající se lodi, či se auto v zatáčkách příliš naklání, mohou za to opotřebované tlumiče. Pokud auto stojí a silou zatlačíte na kapotu, auto by mělo provést jen jeden jistý pohyb zpět. Pokud se auto chvíli pohupuje nahoru a dolů, nechte tlumiče rovněž zkontrolovat.

Líbil se Vám článek? Pomohl Vám? Sdílejte jej..